Model ABC na duhovit način
- By administrator
- In Blog
RE&KBT je kognitivno-bihejvioralni pristup rešavanju emocionalnih problema u čijoj je osnovi REBT – racionalno emotivni i kognitivno bihejvioralna terapija koju je osmislio Albert Elis, polovinom prošlog veka. Efikasnost ovog pristupa je dokazana u radu sa različitim psihološkim problemima. To je za posledicu imalo širenje ovog terapijskog pravca u celom svetu i milione zadovoljnih klijenata koji su pomoću REBT-a uticali na promenu svog života. Od prošle godine Srpski centar za RE&KBT je započeo edukaciju za buduće psihoterapeute koji žele da nauče ovu jedinstvenu terapijsku metodu. Centar u Srbiji je povezan sa Institutom za kognitivni menadžment u Štutgartu koji već decenije obučava buduće psihoterapeute u Nemačkoj.
Problemi i područja efikasne primene RE&KBTpsihoterapije su:
Anksioznost, generalizovana anksioznost, socijalna anksioznost, panični napadi, opsesivno-kompulsivni poremećaj, agorafobija i druge specifične fobije
Depresija
Hipohondrija
Bes i agresivnost
Stres i posledice stresa
Hronična briga
Poremećaji ishrane
Odlaganje (prokrastinacija)
Poremećaji ponašanja kod dece i adolescenata
Problemi u partnerskim i porodičnim odnosima
Problemi separacije (prekid ljubavne veze, razvod, smrt bliske osobe)
Seksualne disfunkcije
Ljubomora, usamljenost,strah od bliskosti, zavisnost od ljubavi i seksa
Problemi u komunikaciji (asertivnost)
Poremećaji ličnosti
Šta je ABC?
ABC model model je kamen temeljac REBT-a.
A je aktivirajući događaj(activating event) koji može biti sve čega klijent postaje svestan (može da dolazi spolja ili iznutra). Tu spadaju spoljašnje draži, telesni oseti, osećanja i sopstvene misli.
B(beliefs) je sistem uverenja osobe koja sadrže misao, procenu, odnosno vrednovanje aktivirajućeg događaja koje može biti dvojako. Ako naše razmišljanje i vrednovanje odgovara aktivirajućem događaju po sebi, onda se radi o racionalnom uverenju, što će za posledicu imati emociju koja odgovara realnosti. Ako vrednovanje ne odgovara aktivirajućem događaju, onda će za posledicu imati neadekvatnu emocionalnu reakciju u odnosu na događaj. Vrednovanja mogu biti logična, racionalna i zasnovana na realnosti (racionalna) i rigidna, netačna, štetna (iracionalna).
C (consequences)su emotivne i ponašajne posledice koje proističu iz načina razmišljanja (B) o aktivirajućem događaju (A).
REBT polazi od tvrdnje koju je formulisao grčki filozof Epiktet, da “ljudi nisu uznemireni događajima samim po sebi, već svojim viđenjem tih događaja”. To znači da nas ne čine nesrećnim, uznemirenim ili zabrinutim situacije koje nam se dešavaju u svakodnevnom životu, već način na koji ih vidimo i tumačimo. Od načina na koji razmišljamo zavisi način na koji ćemo se ponašati i osećati.
Iz pogrešnog razmišljanja nastaju blokirajuća osećanja koja prepoznajemo na sledeći način:
osoba pati, mentalno je blokirana, ne ponaša se adekvatno situaciji, ima akutne simptome stresa, psihosomatske probleme, kao i motivacione probleme.
Pogledajte i video (muzički spot) koji ilustruje ABC model na duhovit način: https://www.youtube.com/watch?v=J_frDwckrys
- Share:
You may also like
Kako da prevaziđemo strah od neuspeha?
- 20. December 2018.
- by administrator
- in Blog

Kako da prebolimo raskid veze

Šta su to iracionalna uverenja i kako utiču na naš život?
